Czym charakteryzują się żurawie wolnostojące?
Dźwigi wolnostojące to zazwyczaj maszyny o dużych rozmiarach. Ich wysokość może dochodzić do kilkudziesięciu metrów, natomiast maksymalny udźwig nawet do kilkudziesięciu ton. Tego rodzaju maszyny kotwione są na czas prac do podłoża, można też dodatkowo przymocować je do ściany budynku. Zbudowane są z masztu w formie wieży wykonanej ze stalowych elementów oraz wysięgnika o dużym zasięgu. Żurawie wieżowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym. Z powodzeniem można używać ich również do prac przeładunkowych oraz montażu konstrukcji o dużej wysokości. Z reguły wykorzystuje się je podczas prac na dużą skalę np. przy stawianiu biurowców czy osiedli.
Kiedy wykorzystuje się dźwigi samochodowe?
Dźwig samojezdny to mniejsza wersja żurawia wieżowego montowana na podwoziu samochodu ciężarowego lub ruchomej podstawie na gąsienicach. Podobnie jak model wolnostojący znajduje zastosowanie podczas prac budowlanych i przeładunkowych. W odróżnieniu od dźwigu wolnostojącego żuraw samochodowy charakteryzuje się dużo większą mobilnością. Dźwig samojezdny z łatwością może dotrzeć do miejsca, w którym aktualnie jest potrzebny. Dzięki temu przydaje się podczas rozładunku towarów w portach i dużych fabrykach, budowie rozległych obiektów, wznoszeniu wiaduktów, czy transporcie materiałów na wyższe kondygnacje stawianego budynku.
Jak wyjaśniają eksperci dystrybutora maszyn XCMG-Europa, żurawie samochodowe charakteryzują się nieco mniejszym udźwigiem niż ich stacjonarne odpowiedniki, jednak wciąż mogą podnosić kilkutonowe ładunki. Również zasięg wysięgnika oraz wysokość wieży może być mniejsza niż w żurawiach wieżowych. Dźwigi samochodowe nie są kotwione do podłoża, a stabilność zapewniają im wysuwane podstawy. Żurawie samojezdne dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom i dużej mobilności przydają się podczas prac wymagających częstego przemieszczania się maszyny, a także w trudnym terenie.
Najnowsze komentarze