Oryginalne czy zamienniki – jakie części do maszyn drogowych wybierać?
Maszyny drogowe – takie jak walce, spycharki, równiarki, rozściełacze asfaltu – pracują zazwyczaj pod dużymi obciążeniami. To sprzyja ich awariom. Często powtarzające się usterki i nieprawidłowości mogą generować bardzo wysokie koszty, dlatego właściciele maszyn powinni dbać od zapas części zamiennych. Na jakiego rodzaju akcesoria warto postawić – oryginalne czy zamienniki? Czym się one różnią?
Czym oryginał różni się od zamiennika?
Teoretycznie oryginalne części do maszyn drogowych powinny różnić się od zamienników jakością wykonania. W praktyce jednak jest to znacznie bardziej skomplikowane. Warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest kilka klas zamienników, a każda z nich będzie oferować inną jakość. Mowa tutaj o częściach:
• OEM (Original Equipment Manufacturer) – to zamienniki produkowane przez podwykonawcę produkującego również części oryginalne; nie różnią się od oryginałów pod względem jakości, posiadają te same certyfikaty,
• OEQ (Original Equipment Quality) – wytwarzane przez podwykonawców dostarczających części do pierwszego montażu, ale nie tego samego rodzaju, odznaczają się jakością zbliżoną do oryginalnych
• Aftermarket – Aftermarket – czyli podrobione części zamienne, odznaczające się niską jakością.
Warto pamiętać o tym podziale przy zakupie części.
Kiedy postawić na oryginalne części?
Części oryginalne do maszyn drogowych są droższe od zamienników, ponadto nabyć je można przede wszystkim w autoryzowanych punktach sprzedaży, takich jak firma Bellator. Niemniej warto je wybrać z dwóch powodów. Po pierwsze – są najwyższej jakości i posiadają te same właściwości co komponenty użyte przy pierwszym montażu maszyny. Po drugie – stosując je zachowujemy gwarancję na maszynę. Wynika to z rozwiązań prawnych stosowanych przez producentów, które umożliwiają im uniknięcie odpowiedzialności za awarie, jeśli wcześniej do naprawy zostały wykorzystane nieautoryzowane przez nich komponenty. Dlatego dopóki maszyna pozostaje na gwarancji, części oryginalne są właściwie jedynym bezpiecznym rozwiązaniem.
Kiedy postawić na zamienniki?
W chwili gdy jakiekolwiek komponenty maszyny drogowe przestają być objęte gwarancję, do usuwania awarii można zacząć wykorzystywać zamienniki. Najlepszym wyborem są części OEM, które produkowane są z tych samych surowców i z wykorzystaniem tej samej technologii co oryginały – posiadają również te same certyfikaty instytucji odpowiedzialnych za dopuszczenie części do rynku. Unikać za to należy części Aftermarket. Choć bardzo tanie, ich stosowanie grozi bardzo częstymi usterkami i w ostatecznym rozrachunku generuje wyższe koszty.
Najnowsze komentarze