Język a praca za granicą

Niemcy mają silną gospodarkę: stopa bezrobocia jest niska, popyt na wykwalifikowaną siłę roboczą wysoki, a w kilku zawodach brakuje siły roboczej. Jeśli kiedykolwiek przyszło Ci na myśl o przeprowadzce do Niemiec, teraz masz szansę! Ale nie tak szybko – ponieważ angielski jest językiem światowym i stosunkowo dobrze mówi się nim w Niemczech, możesz założyć, że nie ma potrzeby posługiwania się językiem niemieckim, próbując znaleźć pracę w Niemczech. W Niemczech musi być mnóstwo miejsc pracy w języku angielskim. Źle! Przynajmniej w większości przypadków niemiecki rynek pracy jest raczej nieelastyczny, jeśli chodzi o różnorodność językową. Często znajomość języka niemieckiego jest niezbędna do znalezienia i wykonania pracy w Niemczech – w niektórych przypadkach znajomość języka niemieckiego jest nawet obowiązkowa.

Różne zawody – różne wymagania

Tak naprawdę jak w każdym kraju obowiązek znajomości języka na danym poziomie wiąże się z konkretnym stanowiskiem. Oczywistym jest iż na stanowisku gdzie masz kontakt z ludźmi – zazwyczaj obywatelami Niemiec musisz go znać. Inaczej w przypadku prac które aż tak tego nie wymagają, np. gdy jesteś tylko wykonawcą i pracujesz dla kogoś –szefa który zna niemiecki. Ty pracując przykładowo w firmie budowlanej, na produkcji itd. Nie musisz znać języka o ile twoi koledzy i współpracownicy mówią w twoim ojczystym języku inaczej możesz mieć problem z porozumiewaniem się. Jeśli zajmujesz się np. czyszczeniem powierzchni nie jest Ci potrzebny język lecz inne cechy jak dokładność czy sumienność i cierpliwość. Jednak w przypadku gdy widzisz ogłoszenie: sprzątanie Niemcy z zakwaterowaniem, musisz zastanowić się czy naprawdę nie potrzebujesz niemieckiego choćby podstawowego do załatwienia na miejscu jakichkolwiek spraw i formalności. Z pewnością byłoby łatwiej jednak znać podstawy.

Podsumowanie

Przypuszczalnie zmienią się surowe wymagania dotyczące znajomości języka niemieckiego. W miarę narastania niedoboru umiejętności w nadchodzących latach, co utrudnia rekruterom znalezienie pracowników i zwiększa się presja wywierana na niemieckie firmy, pracodawcy będą prawdopodobnie otwierać się na kandydatów bez znajomości języka niemieckiego. Zła wiadomość: na razie rzeczywistość jest taka, że bez znajomości języka niemieckiego znalezienie pracy w Niemczech będzie dużym wyzwaniem. Więc lepiej zacznij teraz swój kurs języka niemieckiego, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś!

 

Możesz również polubić…